Пальне Šhebel

Інформація про ТМ Šhebel:

Šhebel – нове ім’я Шебелинського нафтопереробного заводу та продукції, яку він виробляє (бензини марок А-92, А-95, дизельне пальне, LPG).
Сьогодні Šhebel – один з двох діючих в Україні нафтопереробних підприємств.
У 2015-2017 роках на заводі було реалізовано ряд проектів з реконструкції та модернізації, завдяки яким було здійснено перехід на випуск продукції виключно стандарту Євро 5. Šhebel – це можливість для кожного українського водія заправлятися вітчизняним пальним європейської якості.

Пропан-Бутан

Зріджений нафтовий газ, (СНД, по-англійськи — Liquified Petroleum Gas, LPG) — це суміш двох газів. У побуті її називають коротко: ПРОПАН. Пропан-бутан одержують із нафти й сконденсованих нафтових попутних газів. Щоб ця суміш залишалася рідкою, її зберігають і перевозять під тиском в 1,6 МПа (16 атмосфер). Процес заправки машин пропаном зовні дуже схожий на заправку бензином.

Хімічний склад суміші пропан-бутан

Пропан — С3Н8
Бутан-С4Н10

У паливній суміші бутан виступає як паливо, а пропан створює тиск.

Газова суміш пропан-бутан в 2 рази важча за повітря.

По суті, газ не має запаху, тому до його складу додається спеціальна пахуче речовина (одорант) — етил-меркоптал.

Антідетаціонное (октанове) число у газовій суміші пропан-бутан становить 110 одиниць — в цьому її перевага перед бензином, максимальне октанове число у якого — 98 одиниць.

Пропан-бутан легше, ніж бензин і дизельне паливо:
1 л. газу — 0.6 кг
1 л. бензину — 0.73 кг
1 л. дизеля — 0.82 кг

Процентне співвідношення пропану і бутану в суміші регулюється державою і залежить від кліматичних умов. Наприклад, в зимовий період кількість пропану повинно бути не менше 70-80%, тоді як влітку — всього 40%.

Одним з найбільш важливих властивостей пропану і бутану, є утворення (при наявності вільної поверхні над рідкою фазою) двофазної системи «рідина-пар». Система «рідина-пар» утворюється внаслідок виникнення тиску насиченої пари, тобто тиску пари в присутності рідкої фази в балоні. В процесі наповнення балона перші порції зрідженого газу швидко випаровуються і заповнюють весь його обсяг, створюючи в ньому певний тиск. При зменшенні тиску газ миттєво випаровується. Випаровування скрапленого газу в балоні триває до тих пір, поки утворилися пари скрапленого газу не досягнуть насичення.

Ця властивість пропану і бутану дозволяє зберігати газ в невеликих обсягах, що дуже важливо.

Розглянемо приклад: тиск насиченої пари бутану становить 0,1 МПа при 0 ° С і 0,17 МПа при 15 ° С, а тиск насиченої пари пропану при цих же температурах 0,59 і 0,9 МПа відповідно. Ця відмінність призводить до значної різниці в тиску суміші при зміні пропорції пропану і бутану. Тиск зростає при збільшенні температури, що призводить до великих змін обсягу скрапленого газу, що знаходиться в рідкому стані. Отже, якщо зріджений газ у рідкому стані повністю заповнює балон і температура продовжує збільшуватися, то тиск буде швидко зростати, що може привести до руйнування балона.